Wady zgryzu odnoszą się po prostu do niewspółosiowości zębów, która waha się od niewielkiego stłoczenia zębów do poważnych wad zgryzów. Niewspółosiowość zębów jest powszechnie przekazywana przez genetykę. Większość ludzi nie rodzi się z normalną okluzją (idealny zgryz) i zwraca się do leczenia ortodontycznego w celu uzyskania długoterminowych rozwiązań. Faktem jest, że wiele osób dorosłych uważa, że wystarczy zastosować licówki na zęby w celu “naprawienia” tej trudnej sytuacji, co niestety nie jest prawdą.

Stłoczone zęby, luki i inne formy niewspółosiowości są spowodowane różnicą w zębach i wielkości szczęki.

Zwykle nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby zęby stałe mogły prawidłowo rosnąć. Objawy wad zgryzu są zwykle oczywiste, ale niektóre są subtelne i mogą obejmować:

  • Krzywe, stłoczone lub nieregularnie wyrównane zęby
  • Zmiana wyglądu i profilu twarzy
  • Dyskomfort w szczęce lub zębach podczas gryzienia i / lub żucia
  • Oddychanie przez usta
  • Występowanie problemów z mową

Wykazano, że  wygląd zębów wpływa na ocenę atrakcyjności twarzy danej osoby , a także na osobistą, a wady zgryzu mogą wpływać na fizyczny, społeczny i psychiczny stan i jakość życia danej osoby. Wielu pacjentów, którzy szukają leczenia ortodontycznego, nie chce poprawić funkcji żucia; zamiast tego motywuje ich estetyka stomatologiczna. To dlatego tak często stosowane są licówki na zęby czy implanty stomatologiczne. Psychologiczne i społeczne korzyści z leczenia ortodontycznego okazały się bardziej znaczące niż korzyści dla zdrowia jamy ustnej, a trzeba pamiętać, że kwestia zdrowotna jamy ustnej jest kwestią priorytetową .

Język odgrywa zmieniającą się rolę w rozwoju jamy ustnej i twarzy. Nieprawidłowości w dojrzewaniu języka i aktywności warg czasami przyczyniają się do obecności nieprawidłowego problemu z językiem powodującego wady zgryzu zębów.

Zdolność klinicysty do zlokalizowania różnicowych objawów diagnostycznych dostarcza mu wskazówek, które umożliwiają uporządkowane leczenie problemów w obrębie jamy ustnej. Warto również dodać przede wszystkim to, że dorośli, którzy przychodzą na leczenie ortodontyczne, wydają się być bardziej dotknięci wadą zgryzu niż nastolatki.

Podsumowanie

Należy zaznaczyć również przede wszystkim to, że istnieją trzy różne klasy wad zgryzu, określane jako klasa I, II i III:

  • Klasa I — w tej postaci wady zgryzu zęby trzonowe wyrównają się, ale w przednich zębach występuje niewielkie stłoczenie. Jest to najczęstsza wada zgryzu.
  • Klasa II — w tej postaci wady zgryzu, górne zęby zachodzą na dolne zęby i szczękę.
  • Klasa III — w tej postaci wady zgryzu dolna szczęka jest popychana do przodu. W przeciwieństwie do wady zgryzu klasy II, dolne zęby zachodzą na górne zęby i szczękę.

W każdym z tych przypadków powinno zostać zastosowane odpowiednie leczenie, aby wada zgryzu w przyszłości nie doprowadziła do poważniejszych komplikacji związanych z naszym zdrowiem.

Autor

  • Klara kocha zwierzęta i często pomaga w schronisku jako wolontariuszka. Jej sposobem na życie jest także pomoc innym ludziom. W tym celu tworzy blogi i strony internetowe poświęcone doradztwu.

One thought on “Wady zgryzu u dorosłych

  1. Moja wada zgryzu wzięła się z nieleczonego problemu w dzieciństwie. Spotkałam jednak dobrego specjalistę, który zalecił mi odpowiednią korektę. Jestem w trakcie terapii i efekty już są widoczne.